19 listopada odbyły się kolejne rozgrywki w Rummikuba. Tym razem wprowadziliśmy dodatkowy element podkręcający tempo gry a mianowicie czasomierz. Każdy zawodnik na wykonanie swoich ruchów miał jedynie 40 sekund. Po tym czasie musiał kliknąć w telefon (który bezlitośnie odmierzał czas) dając tym samym kolejnemu uczestnikowi prawo gry. Jak zauważyliśmy wprowadzona nowość pozwoliła wszystkim na lepszą koncentrację, maksymalne skupienie oraz szybkie manewry! Tym razem szczęście w wygranej przypadło Alanowi Bartlewskiemu, który ograł Patrycję, Wojtka oraz Fabiana. Gratulujemy!!!
Aktualności
SKĄD SIĘ BIERZE WODA W KRANIE? WIZYTA W ZAKŁADZIE PRODUKCJI WODY „MIEDWIE”
14 listopada uczniowie klas: VIII a SP, II i III LO odwiedzili Zakład Produkcji Wody „Miedwie”. ZPW „Miedwie” dostarcza około 90 % wody dla Szczecina. Uczniowie mieli okazję poznać technologię uzdatniania wody pitnej. Począwszy od pobierania tzw. wody surowej z jeziora Miedwie, przez procesy: ozonowania, koagulacji, filtrowania aż do przesyłania oczyszczonej wody do zbiorników ZPW Pomorzany. Bardzo dziękujemy naszej Pani Przewodnik, Pani Beacie, dzięki której młodzież mogła poznać pracę tak ważnego dla Szczecina obiektu.
Po części edukacyjnej był czas na odrobinę relaksu: spacer po plaży i 150-metrowym pomoście w Zieleniewie nad jeziorem Miedwie. Mimo niezbyt sprzyjającej aury wszyscy wrócili do szkoły pełni dobrych wrażeń.
1
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
W piątek 25.10.24r. o godzinie 10.00 społeczność naszego Ośrodka zebrała się w sali gimnastycznej na obchodach "Święta Pieczonego Ziemniaka". Po uroczystym powitaniu wszystkich zebranych, pani dyrektor Aneta Żemojtel wręczyła dyplomy pracownikom Ośrodka, którzy obchodzili swoje jubileusze 20-, 30-, a nawet 45-lecia pracy zawodowej. Gratulacje przyjęli również pedagodzy nagrodzeni specjalną Nagrodą Dyrektora. Po części oficjalnej uczniowie zostali podzieleni na zespoły, które wzięły udział w konkurencjach, których głównym bohaterem był: ziemniak. Wychowankowie rozwiązywali krzyżówkę, ważyli ziemniaki, rozwiązywali rebusy, z zamkniętymi oczami rozpoznawali jesienne smaki i brali udział w konkurencjach sportowych. Na koniec został ogłoszony zwycięzca konkursu na najdłuższą obierkę. Organizatorzy w imieniu wszystkich zebranych podziękowali za zaangażowanie w przygotowanie imprezy uczniowi Szymonowi Grządzielowi i jego rodzicom, którzy obdarowali nas jesiennymi przetworami, świeżym chlebem, słodkościami i świeżymi jajkami. Przez cały czas trwania spotkania działała kawiarenka z pysznymi ciastami oraz "Jesienny stragan", gdzie można było spróbować zakwasu z buraków czy zjeść pajdę chleba ze smalcem. Na wszystkich czekał także poczęstunek przygotowany i serwowany przez uczniów Szkoły Branżowej w postaci pieczoczego ziemniaka z gzikiem.
54
JESIEŃ W LESIE - WYCIECZKA KLAS 1-3
Dnia 22 października udaliśmy się na wycieczkę do Klinisk. Wyjazd miał na celu zaobserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie o tej porze roku. Pani ze straży leśnej opowiedziała o życiu leśnych zwierząt i pokazała nam las. Głodni wróciliśmy na pyszny posiłek przy ognisku i zabawy na leśnym placu zabaw. Z wycieczki przywieźliśmy moc wspaniałych wrażeń i niezapomnianych wspomnień.
3
KONKURS "STWORKI-POTWORKI"
Dnia 18 października rozstrzygnięto konkurs plastyczno-techniczny. Uczniowie młodszych klas wykreowali ciekawe i niepowtarzalne postacie z jesiennych owoców i warzyw. Z wykonanych prac powstała piękna wystawa. Społeczność szkolna, oddając głos, zadecydowała o zwycięzcach. Pierwsze miejsce zajęła Julia Kołodziejczak z klasy II. Drugie miejsce otrzymał Michał Zdrojewski z klasy I. Trzecie Julia Jabłonowska z klasy III i Jan Stępień z klasy II. Konkurs rozwinął dziecięcą wyobraźnię i kreatywność oraz wyzwolił wiele radości i satysfakcji ze wspólnie stworzonych wytworów.
3
FOTOREPORTAŻ
Na ostatnim spotkaniu kółka fotograficznego uczniowie zostali zapoznani z nowym zadaniem: wykonaniem fotoreportażu. To wyzwanie okazało się trudne, ponieważ wymagało zrozumienia, czym jest fotoreportaż i na czym polega. Uczniowie mieli za zadanie uchwycić emocje kolegów i koleżanek podczas zajęć sportowych, co było dla nich nie lada wyzwaniem. Po wykonaniu zdjęć zorganizowano dyskusję, podczas której autorzy zdjęć omawiali swoje prace. Uczniowie analizowali, jakie emocje udało im się uchwycić i jak różne perspektywy wpływają na odbiór fotografii. Te rozmowy pozwoliły im lepiej zrozumieć , jak fotografia może opowiadać historie i przekazywać emocje. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wykonanych przez naszych uczniów.
15
JESIENNE PORTRETY
Z radością informujemy, że uczniowie uczestniczący w zajęciach naszego koła fotograficznego zrealizowali zadanie, w ramach którego wykonali pięknie jesienne portrety na terenie naszego Ośrodka. Uczestnicy mieli okazję rozwijać umiejętności w fotografii, jednocześnie ciesząc się kolorami jesieni. Efekty ich pracy można podziwiać w szkolnej galerii. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i docenienia talentu naszych uczniów.
11
WARSZTATY TEATRALNE W PLECIUDZE
Dnia 04 listopada przedszkolaki wybrały się do Teatru Pleciuga na warsztaty teatralne. Ponownie spotkały się z panią Martą Łągiewką - aktorką teatru. To właśnie w teatrze dzieci mogły nauczyć się m.in. tolerancji, szacunku, rozróżniania dobra od zła, oraz rozpoznawania i wyrażania emocji. Samodzielnie mogły stworzyć spektakl oraz zapoznać się z elementami gry aktorskiej. Dzięki zajęciom przedszkolaki rozwijają swoją wyobraźnię, zwiększają poczucie własnej wartości a przy tym doskonale się bawią. Warsztaty odbyły sie w ramach projektu edukacyjnego "Olimpiada bliskości", których koordynatorem była pani Danuta Kłaczyńska.
8
MALI KUCHARZE
Za nami kolejne zajęcia kulinarne z panią Dominiką - pieczemy gofry oraz jesienne jabłka pod kruszonką. Najpierw uczniowie klasy 0a zostali zapoznani z urządzeniem do wypiekania gofrów oraz poznali zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego. Następnie z wielkim zapałem zabrali się do pracy. Było pysznie, smacznie i zdrowo!
11
TERENY ZIELONE SZCZECINA - ŚCIEŻKA BOTANICZNA CMENTARZA CENTRALNEGO
22 października, tuż przed Uroczystością Wszystkich Świętych, uczniowie klas VIII SP, II i III LO wybrali się na spacer po jednym z najpiękniejszych parków Szczecina - najstarszej, zaprojektowanej przez Wilhelma Meyera-Schwartau części Cmentarza Centralnego. Zaopatrzeni w plany nekropolii ruszyli ścieżką botaniczną prowadzącą przez najbardziej interesujące pod względem botanicznym miejsca cmentarza. Obserwowali nie tylko ciekawe i rzadkie gatunki drzew, ale także zabytkowe nagrobki, lapidarium, cmentarz wojenny, pomniki: „Tym, którzy nie powrócili z morza”, Krzyż Katyński, Pomnik Sybiraków. W czasie spaceru odwiedzili groby zmarłych pracowników Ośrodka, wspominając tych, których już z nami nie ma.
2
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Z końcem września rozpoczęła się w naszym Ośrodku kampania wyborcza kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci przygotowali plakaty prezentujące ich osobę oraz obietnice przedwyborcze. Podsumowaniem kampanii były wybory, które odbyły się 16 października. Każdy z uczniów mógł oddać swój głos na karcie wyborczej na jednego z kandydatów. Nad całością głosowania czuwały opiekunki samorządu - panie Sylwia i Agnieszka oraz Szkolna Komisja Wyborcza. Głosami szkolnych wyborców Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została uczennica klasy 2 LO, Malwina. Pozostali członkowie Samorządu Uczniowskiego to: Szymon (kl.8), Amelia (kl. I BR), Paweł (kl. I BR). Gratulujemy wszystkim przedstawicielom samorządowej reprezentacji szkoły.
16
MISTRZ RUMMIKUBA PAŹDZIERNIKA WYŁONIONY!
Jak my lubimy tę grę!!! Nigdy nie wiadomo, kto tym razem będzie miał szczęście i wylosuje takie klocki, że ogra wytrawnych i starszych graczy! Tym razem wielką niespodzianką okazała się wygrana jednego z młodszych chłopców, który jeszcze w poprzednim roku nieśmiało przyglądał się rozgrykom starszych kolegów a tym razem spektakularnie ograł wszystkich zgarniając tytuł Mistrza października. Tym zawodnikiem okazał się Michał Zdanowicz!!! Cieszymy się bardzo i oczywiście gratulujemy!
I ZACHODNIOPOMORSKIE MISTRZOSTWA SZKÓŁ W RUMMIKUBA
18 października 2024 roku trzech przedstawicieli naszego Ośrodka wzięło udział w I Międzyszkolnych Rozgrywkach w Rummikuba. Paweł Jarmowski, Tomasz Lewandowski oraz Gracjan Płocharski przez 5 godzin dzielnie rozgrywali partie rummikuba wraz z innymi uczniami z 13 szkół z województwa zachodniopomorskiego. Gry odbywały się na czas, liczono wszystkie punkty (plusowe i minusowe!!!) by w ostatecznym rozrachunku wyłonić najlepszych zwycięzców. Miło nam poinformować, że na 51 zawodników nasi wychowankowie zdobyli wysokie miejsca. Gracjan uplasował się na 13, Tomek 19 zaś Paweł na 34 miejscu. Za wyrtwałość i zacięcie podczas rozgrywek chłopcom dziękujemy i serdecznie gratulujemy wyników :)
MALI KUCHARZE
15 października klasa 0A wzięła udział w zajęciach kulinarnych. Najmłodsi przygotowali samodzielnie frytki z dyni z sosem czosnkowym. Zajęcia pozwoliły, poprzez zabawę nauczyć dzieci bezpiecznego krojenia warzyw, poszerzać wiedzę oraz kreatywność. Podziekowania dla Pani Dominiki, która już chętnie poprowadzi kolejne zajęcia.
4
OTWARCIE NASZEJ NOWEJ SZKOŁY
Po wielu miesiącach uciążliwych remontów i wielkiej budowy mamy wreszcie nową szkołę!!! Z tej okazji 10 października 2024 odbyło się uroczyste otwarcie nowych budynków naszego Ośrodka.
W naszym świętowaniu uczestniczyło wielu znamienitych gości, wśród nich byli emerytowani pracownicy naszego Ośrodka, absolwenci i rodzice wychowanków. Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele władz miasta, kuratorium i zaprzyjaźnionego komisariatu policji. Głos zabrali między innymi: Paweł Palczyński – Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Renata Łażewska – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Szczecin, Łukasz Kadłubowski – Wiceprezydent Miasta Szczecin, Lidia Rogaś – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Szczecin ds. Oświaty, Beata Wierzba – Dyrektor Wydziału Oświaty Gminy Miasta Szczecin, Jarosław Stala – Dyrektor Biura Inwestycji i Remontów Oświatowych oraz Anna Twardochleb – Dyrektor Ośrodka w latach 1995-2022. To oni przede wszystkim podejmowali decyzje dotyczące rozbudowy naszej placówki. W swoich wystąpieniach nasi Goście zwracali uwagę na funkcjonalność, nowoczesność, wygodę i walory estetyczne nowej szkoły i jej otoczenia. Wszyscy życzyli nam owocnej i satysfakcjonującej pracy w tych pięknych murach.
W drugiej części Uroczystości uczniowie zaprezentowali swoje talenty – zespół instrumentalny „Wesołe Nutki” zagrał „Belgijkę” i „Rondo”, grupa taneczna wykonała „Chocolate choco, choco”, a Jola z klasy 2 LO wyrecytowała wiersz autorstwa naszej anglistki Joanny Konojackiej o trudnym zawodzie pedagoga. Część artystyczną zakończył humorystyczny występ chóru nauczycielek: Sylwii Czarneckiej, Agaty Kamińskiej, Kamili Kurzydłowskiej, Katarzyny Matysiak, Elżbiety Schejbal wraz ze specjalnym udziałem Pani Dyrektor Anety Żemojtel.
Kulminacyjnym momentem Uroczystości był wspaniały tort z ognistą fontanną. Następnie Goście zwiedzili szkołę i udali się na wyśmienity poczęstunek przygotowany przez uczniów szkoły – nie tylko – branżowej pod opieką pań Małgorzaty Paziuk i Ewy Spychały oraz przez panie kucharki. Był to istny popis kunsztu kulinarnego. Wszystko wyglądało jak dzieła sztuki i smakowało wybornie! Wspomnieniom i rozmowom pełnym wzruszeń nie było końca…
32
DZIEŃ WOLNY OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Wszystkim uczniom i rodzicom/opiekunom przypominamy, że 11 i 14 października (piątek i poniedziałek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu nie odbywają się żadne lekcje. W świetlicy szkolnej organizowane są zajęcia opiekuńczo – wychowawcze. Stołówka w tym dniu jest nieczynna.
ADDIO POMIDORY!
„Minął sierpień minął wrzesień znów październik i ta jesień
Rozpostarła melancholii mglisty woal
Nie żałuję letnich dzionków róż poziomek i skowronków
Lecz jednego jedynego jest mi żalAddio pomidory addio ulubione
Słoneczka zachodzące za mój zimowy stół
Nadchodzą znów wieczory sałatki niejedzonej
Tęsknoty dojmującej i łzy przełkniętej wpółTo cóż że jeść ja będę zupy i tomaty
Gdy pomnę wciąż wasz świeży miąższ
W te witaminy przebogatyAddio pomidory addio utracone
Przez długie złe miesiące wasz zapach będę czuł…”Jeremi Przybora
W szkolnej „dojrzewalni” (w sali 27) zakończyliśmy sezon pomidorowy. W naszym, odzyskanym wiosną, ogrodzie szkolnym posadziliśmy sadzonki pomidorów, które otrzymaliśmy w prezencie od pani Bożeny Goski (byłej wicedyrektorki ośrodka). Naprawdę, nie liczyliśmy na tak imponujące zbiory! Pomidory obrodziły znakomicie! Do prowadzenia uprawy wykorzystaliśmy jedynie… pokrzywy! Żadnej chemii, ani sztucznych nawozów! Zobaczcie sami!