Nasz profil
Struktura Ośrodka
- Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka (od momentu wykrycia wady do podjęcia nauki w szkole)
- Szkoła Podstawowa Specjalna nr 30 z oddziałami przedszkolnymi (klasy 0 – VIII)
- XXVI Liceum Ogólnokształcące (4-letnie)
- Branżowa Szkoła I Stopnia nr 14 (kucharz)
- Internat (grupy wychowawcze)
Ośrodek zajmuje się kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży z wadą słuchu oraz afazją rozwojową. Kształcenie prowadzone jest metodami dostosowanymi do indywidualnych, zdiagnozowanych potrzeb dziecka, w ramach opracowanego dla każdego ucznia indywidualnego programu edukacyjno – terapeutycznego (IPET). W pracy wykorzystywane są metody surdologopedyczne i surdopedagogiczne.
W szkołach realizowane są programy nauczania dostosowane do potrzeb uczniów z wadą słuchu, zaburzeniami w komunikacji, oparte na podstawie programowej kształcenia ogólnego obowiązującej w szkołach ogólnodostępnych. Dzieci uczą się języka angielskiego. Prowadzone są zajęcia rytmiczne, zajęcia ruchowe, gimnastyka korekcyjna.
Świadectwa szkolne wydawane uczniom nie zawierają informacji o fakcie posiadania przez ucznia orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Pieczęcie szkolne umieszczanie na świadectwach nie mają określenia „specjalna”.
Nadrzędnym celem szkoły jest przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia i samodzielnego życia w świecie ludzi słyszących. Systematyczna praca nad rozwojem mowy wychowanków, wzbogacaniem słownictwa, poznawaniem i stosowaniem właściwych form gramatycznych oraz poprawną artykulacją przynosi bardzo dobre rezultaty. Jednak dla zapewnienia pełnej realizacji pracy dydaktyczno – wychowawczej nauczyciele i wychowawcy w uzasadnionych przypadkach oprócz mowy dźwiękowej wykorzystują alternatywne sposoby porozumiewania się: daktylografię, elementy języka migowego (PJM) lub inne metody zgodne z potrzebami ucznia.